Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dijalog uz prisustvo EU, do okončanja opštinu vode Demokrate * Dijalogom riješiti otvorena pitanja * Maske obavezne, inficirane još četiri osobe * Zaliv čistili brodom koji nije registrovan i ispravan * Srpska za očuvanje Dejtona, BiH nikad neće u NATO * Srbija neće priznati samoproglašeno Kosovo da bi ušla u EU * Nema ni minimum uslova za slobodne izbore
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragoslav Šćekić, gradonačelnik Berana:
– Crnogorska vlast plaši se izbora i zato hoće da prave incidente, i to, nažalost, preko zvaničnih državnih organa, odnosno policije.

Vic Dana :)

Zaustavlja policajac bahatog mladića za volanom.
- Dobar dan, vozačku i saobraćajnu molim?
– Znaš li ti ko je meni otac?
– To pitaj majku, a meni daj dokumenta.


Komandir pozove dežurnog policajca.
- Ti si danas šef smene?
– Komandire, ne kaže se „s mene” nego „sa mnom”.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2020-06-13 PREDSTAVNICI VLADE I CRKVE RAZLIČITO O ZNAČAJU NJIHOVOG POSLEDNJEG SASTANKA
Marković - Amfilohije Marković: Ponudili smo obustavu zakona do odluke Strazbura Mitropolija: „Velikodušna” ponuda je neustavna i zlonamjerna Iz Evropske unije su pozdravili spremnost Vlade da privremeno obustavi primjenu Zakona o slobodi vjeroispovijesti Ustavno ne postoji mogućnost obustave primjene zakona, tako da je za Mitropoliju jedno neustavno rješenje apsolutno neprihvatljivo, poručio je koordinator Pravnog savjeta MCP, protojerej-stavrofor Velibor Džomić
Dan - novi portal
Iz razgovora sa premijerom Duškom Markovićem i predsjednikom Milom Đukanovićem jedino što se iskreno moglo zaključiti je ponuda režima da Srpska pravoslavna crkva (SPC) u Crnoj Gori bude „dio rješenja” na način što bi trebalo da učestvuje u ostvarenju političkog programa vladajuće partije i stvaranju partijske „crkve” u Crnoj Gori, navodi se u odgovoru vladika Amfilohija, Joanikija i Atanasija na obraćanje javnosti premijera Markovića. Premijer je ustvrdio da su na sastanku sa mitropolitom i episkopom budimljansko-nikšićkim ponudili da se obustavi primjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica do odluke Ustavnog i Evropskog suda za ljudska prava o tom propisu.
Vladike su takvu ponudu ocijenile neustavnom, a time i zlonamjernom.
Iz Evropske unije (EU) pozdravili su spremnost Vlade da privremeno obustavi primjenu Zakona o slobodi vjeroispovijesti, saopštila je za TVCG portparol Evropske komisiji (EK) Ana Pisonero Hernandes.
Koordinator Pravnog savjeta Mitropolije, protojerej-stavrofor Velibor Džomić, poručio je za „Dan” da bi premijer, kao i svi građani i sve institucije, trebalo da se pridržava Ustava. Citirao je član 100, stav 1, tačka 2 Ustava, u kojem se navodi da Vlada izvršava zakone, propise i opšte akte.
– Ustavno ne postoji mogućnost obustave primjene zakona. Moralo bi da se ide na Zakon o izmjenama i dopunama zakona o slobodi vjeroispovijesti, tako da je za Mitropoliju jedno neustavno rješenje apsolutno neprihvatljivo – naglasio je Džomić za „Dan”.
Ranije juče Marković je kazao da je, uprkos njegovoj i ponudi Đukanovića o obustavi primjene zakona do ocjene njegove ispravnosti od strane sudova, mitropolit pozvao na nastavak litija.

– Razgovor koji smo vodili bio je sadržajan, dug i konstruktivan, i okončan je jasnim predlozima koje smo predsjednik Đukanović i ja saopštili, a čiji cilj je izlazak iz trenutne situacije koja opterećuje ukupni društveni ambijent. Konkretno – Vlada je bila spremna da obustavi implementaciju Zakona o slobodi vjeroispovijesti sve do trenutka dok o njegovoj ispravnosti odluku ne donesu Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Paralelno sa tim, ponudili smo i za sledeću sedmicu predložili nastavak započetih pregovora na ekspertskom nivou, za šta se vladin tim pripremao tokom prethodnog perioda – saopštio je Marković.

Vladike Amfilohije, Joanikije i Atanasije u zajedničkom saopštenju su kazali da su u razgovoru sa čelnicima države episkopi tražili prihvatanje Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjere ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, koji je odavno predat Vladi u zvaničnim razgovorima ekspertskih timova. Kako su naveli, tražili su da se odobre boravišne dozvole koje se već godinama uskraćuju jednom (manjem) broju sveštenstva, monaha i monahinja koji nemaju crnogorsko državljanstvo, a neki od njih se, kako su ukazali, ovih dana i protjeruju iz Crne Gore poslije boravka po više od 10-15 godina.

Marković je u svom obraćanju dodao da je na njihovu ponudu kao odgovor uslijedio poziv mitropolita Amfilohija da se organizuju litije, što tumači kao nastavak nerazumijevanja i konfrontacija koje u Vladi, kako je rekao, ne žele.

– Jer one predstavljaju smetnju našem građanskom skladu i prosperitetu. Pored odbijanja dijaloga, a samim tim i mogućnosti da se pronađe održivo rješenje, Srpska pravoslavna crkva nastavlja sa kršenjem zakona u svakoj prilici, pa i kad je u pitanju uspostavljena praksa nelegalne gradnje u okviru crkvenih imanja, i izvan njih – ocijenio je predsjednik crnogorske vlade.
Poručio je da je Crna Gora demokratsko društvo evropskih i evroatlantskih vrijednosti u kojem su dozvoljena javna okupljanja dokle god ona ne ugrožavaju prava drugih, dodajući da će Vlada obezbijediti njihovo ostvarivanje u skladu sa zakonom i aktuelnim pravilima.
– Dakle, najavljene litije moraju biti organizovane na način koji podrazumijeva primjenu epidemioloških mjera i preporuka, uz istovremeno poštovanje zdravlja i života svih građana, a sve u duhu jednake primjene zakona, što je standard koji obavezuje svakog pojedinca i svaki kolektivitet. Uz poziv na poštovanje zakona, Mitropoliji i eparhijama Srpske pravoslavne crkve i dalje ostavljamo mogućnost da u okviru dijaloga i pravnog sistema Crne Gore zajednički tražimo rješenja u najboljem interesu pravoslavnih vjernika. Naša namjera je da ostavimo ambijent i nasleđe koje neće biti opterećenje generacijama koje dolaze. Dakle, otvoreni smo za dijalog i traženje rješenja, ali ne za ucjene i pritiske. A dok se do toga ne dođe, zakoni će važiti za sve u Crnoj Gori, pa i za Srpsku pravoslavnu crkvu i njene vjernike – zaključio je Marković.

Nakon obraćanja premijera, vladike su kazale da se ne mogu saglasiti sa navodima premijera o „trajnoj opredijeljenosti” vlasti da vode dijalog i traže zajednička i najbolja rješenja.

– Da je to tako, ovdje ne bi bilo nikakvoga spora. Upravo zbog izostanka takvog odnosa prema Pravoslavnoj crkvi je i došlo do problema u kojem se nalazimo, a koji, saglasni smo u nečemu i sa premijerom, „opterećuje ukupni društveni ambijent”. Ono što se iz razgovora jedino iskreno moglo zaključiti, to je ponuda režima, nekoliko puta i javno izrečena, da Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori bude „dio rješenja” na način što bi, valjda, trebalo da učestvujemo u ostvarenju političkog programa vladajuće partije i stvaranja partijske „crkve” u Crnoj Gori. Za takav bezumni predlog, naravno, nikad neće imati sagovornika u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kao ni u bilo kojoj istinskoj vjerskoj zajednici u svijetu. Upravo su takve ponude, a ne litije, koje su samo reakcija na nepravdu, one koje drastično smanjuju mogućnost uspješnog dijaloga i stvaraju „nerazumijevanje i konfrontacije” u društvu – poručeno je u reagovanju vladika.

Istakli su da je neshvatljivo optužiti SPC u Crnoj Gori za „odbijanje dijaloga, a samim tim i mogućnosti da se pronađe održivo rješenje”, poslije njihovih, kako su kazali, višegodišnjih napora da uspostave institucionalni dijalog sa državnim vlastima.
– Podsjećamo da smo u tom smislu, da bi omogućili lakši put ka rješenju naše primjedbe na neustavni i diskriminatorni zakon, sa obrazloženjima na 90 strana, sveli na Predlog zakona o izmjenama i dopunama odnosnog zakona u četiri kratka člana koji se tiču samo priznavanja postojećeg pravnog subjektiviteta Crkvi i vjerskih zajednica i odredbe po kojoj bi se svi „imovinsko-pravni sporovi između Crne Gore i vjerskih zajednica u pogledu vjerskih objekata i zemljišta, koji su sagrađeni ili stečeni do 1. decembra 1918. godine” rješavali isključivo „pred nadležnim sudovima u parničnim postupcima u skladu sa potvrđenim međunarodnim ugovorima, Ustavom Crne Gore, Zakonom o svojinsko-pravnim odnosima, Zakonom o državnom premjeru i katastru nepokretnosti i drugim relevantnim propisima”. Dakle, pred sudovima i u skladu sa zakonima ove države. Zar je ovakav predlog poziv na kršenje zakona, koje nam spočitava predsjednik Vlade – kazale su vladike.

Osvrnule su se i na ponudu čelnika države.

– Što se tiče „velikodušne” ponude predsjednika Đukanovića i premijera Markovića o obustavi primjene zakona do odluke Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava, ona je neustavna, a time i zlonamjerna, i to iz više razloga. Ona takođe nije ništa novo, i o njoj je u javnosti već bilo riječi. Prvo, ona predstavlja pokušaj državnih vlasti da skinu odgovornost sa sebe zbog donošenja neustavnog i diskriminatornog zakona. Drugo, Vlada nema mogućnost da obustavlja primjenu nijednog zakona i nema institucionalne mehanizme kojima bi mogla da garantuje da se zakon neće primjenjivati, jer je on u ovom trenutku sastavni dio pravnog poretka Crne Gore. Treće, Ustavni sud ima ovlašćenja po kojima je dosad mogao da pokrene ocjenu ustavnosti ovog nesrećnog zakona. To je isto mogla da uradi Vlada, kao i poslanici vladajuće većine u Skupštini. Takođe, taj sud nema rok u kojem bi trebalo da odluči o ustavnosti zakona. Za ovako važno pitanje nije nevažna činjenica da Ustavni sud trenutno nema predsjednika – navodi se u saopštenju.

Ukazali su i da u nadležnosti Evropskog suda za ljudska prava nije ocjena ustavnosti i zakonitosti zakona i drugih propisa, već pojedinačnih akata koji bi bili donijeti prilikom primjene zakona.

– Dakle, ovim je opet odbijen zahtjev naše Crkve da se dijalog vodi o promjeni zakona, čime je vlast pokazala da je suštinski ne interesuje argumentacija Crkve niti stručne i šire javnosti o neustavnosti i diskriminatornom karakteru određenih normi ovoga zakona – ukazuju oni.

Poručili su i da su litije predstavljale i da predstavljaju jedini mirni protest takve vrste u svijetu.

– Što se tiče molitvenih litija i njihovog nastavka, koje je, podsjećamo, predsjednik Đukanović, valjda u duhu ublažavanja „nerazumijevanja i konfrontacije”, koje nam spočitava premijer, proglasio „ludačkim pokretom” – predstavljale su i predstavljaju jedinstveni mirni protest takve vrste u svijetu protiv antiustavnog i diskriminatornog zakona. Takvo je pravo zagarantovano svim demokratskim ustavima svijeta. Uostalom, ako je Crna Gora zaista „demokratsko društvo evropskih i evroatlantskih vrijednosti” kako to da, za razliku od uličnog nasilja koja se događaju širom svijeta, mirne litije mogu da budu problematične u takvom društvu, po bilo kojoj osnovi, kamoli da se karakterišu kao „prijetnje i ucjene”, kako je to učinio premijer Marković? Naredbama o ograničavanju javnih okupljanja na dvije stotina lica, po mišljenju uglednih pravnika, krši se Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, jer se podzakonskim aktima prozvoljno mijenjaju zakonske norme, a, saglasno Ustavu, samo se uvođenjem vanrednog stanja može obezbijediti da ovakvi podzakonski akti mogu imati silu zakona – naveli su mitropolit Amfilohije i episkopi Joanikije i Atanasije.

Dodaju da se čini da su ove naredbe u Crnoj Gori naročito usmjerene na ograničavanje vjerskih prava pravoslavnih vjernika.

– U tom pogledu se snažno ne slažemo sa predsjednikom Vlade da se u Crnoj Gori zakoni sprovode „u duhu jednake primjene” za sve, a o toj diskriminaciji smo mnogo puta govorili. Podsjećamo na to da je, od svih tradicionalnih Crkvi i vjerskih zajednica, samo Pravoslavna crkva ostala bez ugovora sa državom o uređenju pitanja od zajedničkog interesa i da se samo njenom sveštenstvu i monaštvu uskraćuju dozvole za boravak. O jednakoj primjeni poslednjih epidemioloških mjera i propisa tek nema riječi. Pravoslavni episkopi, sveštenici i vjernici su privođeni, hapšeni, zadržavani, pritvarani, osuđivani i kažnjavani nesrazmjerno više u odnosu na ostale činioce crnogorskog društva, među kojima su i mnogi građani koji su ostajali nekažnjeni za ista takva „djela” (dovoljno je pomenuti vjernike okupljene pred hramovima ili kolone automobila za Svetog Vasilija Ostroškog u Boki i za Spasovdan u Kučima, čiji su učesnici kažnjavani, za razliku od kolona, sukoba i okupljanja, recimo, povodom 21. maja) – podsjetili su oni.

Vladike su poručile da Episkopski savjet ostaje otvoren da se dijalog i razgovori nastave, pa i sledeće sedmice, ako, kako dodaju, u Vladi ima volje i snage da iskreno i efikasno pristupi ovim razgovorima.

– Vlast ne može da očekuje da će nasilje otimanja usmjereno samo prema pravoslavnim hramovima i svetinjama, koje je jasno sadržano u neustavnom i diskriminatornom Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, da bude mirno prihvaćeno od strane naroda, koji se oslobodio straha nakon višedecenijske represije pod komunističkim režimom i njegovim naslednicama i jasno poručuje svima i u Crnoj Gori i u svijetu: Ne damo svetinje – zaključeno je u obraćanju vladika.

Rektor Cetinjske bogoslovije Gojko Perović kazao je da je vlast na sastanku s predstavnicima Mitropolije htjela da priča o uređenju Crkve, što je, kako je rekao, neustavno i neprihvatljivo.

Lider Demosa Miodrag Lekić pitao je na osnovu kojih ovlašćenja su predsjednik Milo Đukanović i premijer Duško Marković nudili Mitropoliji odlaganje primjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti do donošenja odluke Ustavnog suda. Upitao je i da li je njihova inicijativa za „obustavu” Zakona o slobodi vjeroispovijesti tajno izglasana u Skupštini, jer bez takve odluke, kako ističe, oni nijesu imali mandat za dogovor takve vrste.

Poslanik Demokrata Vladimir Čađenović ukazao je da Ustav i ukupni pravni poredak ne poznaju institut obustave implementacije zakona kao nadležnost Vlade, ili bilo kojeg drugog državnog organa. On je takvu ponudu predsjednika i premijera nazvao podlim pokušajem da se predstave javnosti kao kooperativni i navodno spremni za dijalog.

A.O.


Važno je nastaviti dijalog
​Portparol EK Ana Pisonero Hernandes kazala je da je EU konstatno isticala važnost dijaloga, te da u tom duhu pozdravlja spremnost Vlade da privremeno obustavi primjenu Zakona o slobodi vjeroispovijesti i da ohrabri nastavak dijaloga na ekspertskom nivou. Za RTCG je kazala da Komisija pomno prati i razvoj događaja u vezi sa primjenom Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je usvojen u decembru 2019, podsjećajući na njihov stav da je regulisanje pitanja vjerskih zajednica nacionalna nadležnost, ali da to treba da bude učinjeno na inkluzivan način.


Politikantska zloupotreba ozbiljne teme pred izbore
​Premijer je u svom obraćanju kazao da su se on i Đukanović prije nekoliko dana odazvali pozivu mitropolita Amfilohija sa episkopom Joanikijem, te da je sastanak koji je održan tada bio potvrda njihovog „poštovanja prema Mitropoliji i drugim eparhijama Srpske pravoslavne crkve, ali i potvrda naše trajne opredijeljenosti da vodimo dijalog i tražimo zajednička i najbolja rješenja”. Vladike su na to kazale da sastanak jeste održan, ali da je njegovo zakazivanje imalo svoju istoriju u kojoj se, kako su naveli, ne može jednostavno reći da je održan „na poziv mitropolita Amfilohija sa episkopom Joanikijem”.

– Najpreciznije bi bilo reći da je inicijativu za sastanak na najvišem nivou, prije nastavka, od nas traženog, ekspertskog dijaloga, najprije dao sam premijer, a da je mitropolit predložio širi format tog sastanka. Javnost obavještavamo samo o onim sastancima koji su konstruktivni i doprinose istinskom i posvećenom dijalogu. A ovaj, nažalost, nije bio takav – poručili su oni.

Vladike su poslednji razgovor, a i ponude ocijenili politikantskom zloupotrebom ozbiljne teme pred najavljene izbore.Krivična prijava protiv sveštenika
Protiv starješine podgoričkog hrama, sveštenika Dragana Mitrovića, podnijeta je krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti, saopšteno je iz Uprave policije. Kazali su da podgorička policija nije dozvolila održavanje javnog okupljanja 11. juna, po zahtjevu koji im je uputila Mitropolija.

– Nakon donijetog rješenja od strane policije, sveštenstvo je odustalo od litije, međutim javno okupljanje je ipak održano u Hramu Hristovog Vaskrsenja i ispred njega na kojem je, po procjeni, bilo oko 450 građana, što je direktno kršenje mjere Nacionalnog koordinacionog tijela, budući da su dozvoljena javna okupljanja do 200 građana – saopšteno je iz UP.


U Doljanima nije bilo litija
Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) je, očigledno, doživjelo potpunu politizaciju u pogledu misije spasavanja direktora Uprave policije Veselina Veljovića u mreži neistina u koju se sam upleo, a sad mu je, očigledno, postalo i saučesnik, ocijenjeno je iz Mitropolije. Navode da je NKT, u odgovoru na njihovo reagovanje, „opet pokušalo da demantuje nešto što niko iz Mitropolije nikad nije ni izrekao”.
– Oni su demantovali navodnu „neistinitu tvrdnju” Mitropolije koja je, po njima, saopštila javnosti da informacije o širenju infekcija korona virusom na vjerskim okupljanjima nikad nisu bile pominjane i objavili snimak od 3. aprila gdje direktor Instituta za javno zdravlje govori o religijskim skupovima u Doljanima. Na stranu što je to jedan od rijetkih klastera čiji je izvor javno saopšten, međutim, treba naglasiti, kao što je Mitropolija već saopštila u aprilu, da je taj „epidemiološki rizičan” skup u Doljanima održan šest dana prije nego što je NKT predložilo mjeru kojom se vjerske zajednice obavezuju da obezbijede da se vjerski obredi vrše bez prisustva vjernika. Nije naodmet podsjetiti da u Doljanima nijesu održavane litije – saopštili su iz MCP.
Ponavljaju da je direktor UP Veselin Veljović izrekao brutalnu neistinu u cilju zastrašivanja javnosti kad je rekao da se „u samo jednom klasteru sa litije korona virusom inficiralo oko 70 osoba”.

– U oba svoja pokušaja, NKT je neuspješno pokušalo da ga odbrani. Da zaključimo, NKT ni u jednom svom dosadašnjem obraćanju javnosti nije pomenulo da postoji klaster od 70 zaraženih na litijama. Ovom političkom zloupotrebom NKT, u misiji odbrane direktora Veljovića, ušlo je u ozbiljnu opasnost da do kraja uruši već podosta poljuljano povjerenje koje je ljekarski dio tog tijela zaslužio u početku epidemije – zaključuju iz Mitropolije. Mugoša 3. aprila pričao o „religijskim skupovima”Javnost je početkom aprila, na konferenciji za novinare Nacionalnog koordinacionog tijela, informisana o širenju virusa korona na vjerskim skupovima, saopštili su iz Vlade. Iz Vlade su podsjetili na izjavu direktora Instituta za javno zdravlje Bobana Mugoše, koji je na konferenciji 3. aprila, kada je bilo 160 slučajeva zaraze, govorio o sahrani u Ulcinju nakon koje je bilo skoro 40 zaraženih, kao i stavljanju u karantin cijelog sela u Bijelom Polju. Mugoša je tada rekao i da su nakon nepoštovanja mjera u vezi sa putovanjem u inostranstvo stvorena dva klastera sa desetinama inficiranih, navodeći da „svi oni nose više od 100 inficiranih”.

Mugoša tada nije pomenuo zarazu sa litije, o kojoj je govorio Veselin Veljović, već je rekao da nisu poštovane ni preporuke da se izbjegnu masovni skupovi, „pa imamo religijske skupove u Doljanima i novi klaster oboljelih”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"